Neymiş Bu Kil Tabletler: 4000 Yıllık Yemek Tarifleri

Hammurabi döneminden günümüze kalan iki tablet, atalarımızın damak tadı ve yaşantıları hakkında önemli ipuçları veriyor.


58
20 shares, 58 points

Babil Koleksiyonundan bu iki kil tablet, bilinen en eski pişirme tariflerini içerir. Tabletlerden biri 21'i et ve 4'ü sebze olmak üzere 25 tarifi içermektedir. Diğer tablet ise oldukça ayrıntılı 7 yemek tarifi içermektedir.

Çivi yazısı sistemi oldukça karmaşıktı ve sadece yıllarca çalışmış olan yazarlar okuyabilir ve yazabilirlerdi; bu nedenle çivi yazısı tabletlerin usta aşçılar tarafından, mutfak sanatının mevcut uygulamalarını belgelemek için hazırlandığı tahmin edilmektedir. Tarifler ayrıntılıdır ve genellikle nadir içerikler gerektirir; kraliyet sarayı veya tapınak mutfağı için hazırlandığı da düşünülebilir.

Yemeklerde sıklıkla sığır eti, kuzu eti, keçi, domuz eti, geyik eti, kabuklu deniz ürünleri, balıklar, kümes hayvanları ve yumurtaları yaygın olarak kullanılmaktaydı.  Hurma, elma, incir, nar ve üzüm gibi çeşitli tahıllar, sebzeler ve meyveler eski Yakın Doğu diyetinin ayrılmaz bir parçasıydı. Çeşitli kökler, soğanlar ve mantarlar da kullanılmaktaydı.  Tuz ve baharat kullanımı yaygındı. Tatlandırıcı olarak balın yanı sıra hurma, üzüm suyu ve kuru üzüm kullanılmaktaydı. Yemekte süt, arıtılmış tereyağı ve hayvansal yağlar ile susam, keten tohumu ve zeytinyağları gibi bitkisel yağlar kullanıldı.

Bu tablet (MÖ. 1750), güveçler için 25 tarif içerir; 21'i et ve 4'ü sebze güvecidir. Tarifler, malzemeleri ve eklenmeleri gereken sırayı listeler; ancak pişirme yöntemi veya pişirme süresi hakkında bilgi vermemektedir.

Bu tablette ise çok ayrıntılı yedi tarif bulunmaktadır. Metin birkaç yerde kırılmıştır ve ikinci tarifin adı eksiktir; ancak küçük kuşlar, belki de keklikler ile yapılan bir yemek olduğu anlaşılmaktadır. Özgün tarifin çevirisi şu şekilde;

"Baş ve ayakları çıkarın. Vücudu açın ve kuşları temizleyin. Taşlıkları saklayın. Taşlıkları ayırın ve temizleyin. Sonra kuşları durulayın ve düzleştirin. Kuşları ve taşlıkları tencereye yerleştirin, daha sonra tencereyi ateşe koyun."

[Yağ veya su ilave edilip edilmediğinden bahsetmez - şüphesiz yöntem o kadar tanıdıktı ki talimatlar gereksiz görülüyordu. İlk kaynatma veya kızartma işleminden sonra tarif devam eder:]

"Tencereyi tekrar ateşe koyun. Bir tencereyi temiz suyla durulayın. İçine dövülmüş süt koyun ve ateşe koyun. Tencereyi alın (kuşları içeren) ve boşaltın. Yenmeyen parçaları kesin, sonra kalanını tuzlayın ve biraz yağ eklemeniz gereken sütle birlikte kaba ekleyin. Ayrıca, önceden soyulmuş ve temizlenmiş biraz sedef otu ekleyin. Bir kaynama noktasına geldiğinde, kıyılmış pırasa, sarımsak, samidu ve soğan ekleyin (ancak çok fazla soğan değil)."

[Kuşlar pişirilirken, yemeğin servis edilmesi için hazırlıklar yapılmalıdır]

"Ezilmiş tahılları durulayın, ardından sütte yumuşatın ve yoğurdukça tuz, samidu, pırasa ve sarımsak ile birlikte yeterli süt ve yağ ile birlikte ekleyin. Böylece kısa bir süre ateşte pişireceğiniz yumuşak bir hamur ortaya çıkar. Kuşların sığacağı kadar büyük bir tabak alın. Hazırlanan hamuru tabağın zeminine yerleştirin. Pişirmek için fırının üstüne yerleştirin. Daha önce baharatlanmış olan hamurun üzerine, kuş parçalarını, taşlıkları  yerleştirin. [Bu arada pişirilmiş olan] ekmek ile tabağı örtün ve masaya gönderin."Like it? Share with your friends!

58
20 shares, 58 points
Format Seç
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi Yarışması
Doğru ve yanlış cevapları olan bilgi soruları
Anket
Genel eğilimleri belirlemek için oylama
Haber
Görsellerle ve alıntılarla zenginleştirilmiş metin
Liste
Klasik Listeleme
Gerisayım
Klasik Gerisayım
Open List
Kendi içeriğini ekle ve en iyi içerik için oylama yap
Sıralı Liste
En iyi liste seçeneği için oylama yap
Meme
Kendi fotoğrafını yükle ve üzerine yazılar ekle
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Alıntıları
Ses dosyası
Soundcloud veya Mixcloud Alıntıları
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF format