Neymiş Bu Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri?

Kışın gelmesiyle doğalgaz kullanımı arttı. Tüketiciler tasarruf yollarını araştırıyor ve en yüksek verimi elde etmeye çalışıyor. İşte o tasarruf yöntemleri...


45
16 , 45 points

Soğuk günlerde doğalgaz faturasını düşürme yöntemleri arasında en önemlileri elbette dış cephe izolasyonu yapmak, yoğuşmalı kombi kullanmak ve yeni bir tesisat kullanmak. Ve yine kombi tesisatının tam kapasiteyle çalıştığından emin olmak için rutin bakımlarının yapılması; su basıncının kontrol edilmesi ve radyatörlerin havasının alınması gerekir. 

Yalıtım ile ilgili sorun yaşıyorsanız radyatör ile duvar arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirebilirsiniz. Böylece ısının duvara ve evin dışına ulaşmasını engellemiş olursunuz. 

Bir başka önemli nokta da radyatörlerin perde veya koltuk gibi eşyalarla kapatılmamış olması, eşyaların radyatörden 30 cm kadar uzağa yerleştirilmesi. 

Eğer kombi tesisatının boruları açıkta ise, duvarların veya zeminlerin içinde değilse bu boruları da yalıtım malzemesiyle kaplayabilir ve ısı kaybını önleyebilirsiniz. Aksi taktirde sıcak su radyatörlere ulaşana kadar ısı kaybeden ve kombi daha fazla doğalgaz tüketmek durumunda kalır. 

Oda termostatları hem düşük masraflı hem de pratik bir çözümdür; termostat kullanarak istenen ısıyı sabitleyebilir ve kombinin gereksiz çalışmasını önleyebilirsiniz.

Oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık önerilir ancak oda sıcaklığını 1 santigrat derece düşürün. Oturma odaları için 21, yatak odaları için 19 santigrat dereceyi seçerseniz toplam yakıt tüketiminiz yüzde 7 azalacaktır.

Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirilmeli. Çünkü nem, sıcaklığı daha çok hissedilmesini sağlar ve sağlıklıdır, üst solunum yollarının kurumasını önler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
16 , 45 points

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi Yarışması
Doğru ve yanlış cevapları olan bilgi soruları
Anket
Genel eğilimleri belirlemek için oylama
Haber
Görsellerle ve alıntılarla zenginleştirilmiş metin
Liste
Klasik Listeleme
Gerisayım
Klasik Gerisayım
Open List
Kendi içeriğini ekle ve en iyi içerik için oylama yap
Sıralı Liste
En iyi liste seçeneği için oylama yap
Meme
Kendi fotoğrafını yükle ve üzerine yazılar ekle
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Alıntıları
Ses dosyası
Soundcloud veya Mixcloud Alıntıları
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF format