Bastırılmış Duygularınızı Tek Soruyla Ortaya Çıkaran Szondi Testi


80
80 shares, 80 points
20. yüzyılda, Macar psikiyatrist Léopold Szondi, insanların bilinçdışı düşüncelerini, arzularını ve dürtülerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir test geliştirdi. Psikiyatrist, insanların kendilerine benzeyen kişilere ilgi duyduğunu düşünüyordu. Böylece, Szondi Kişilik Testi olarak adlandırılan projektif bir kişilik testi yarattı. Test, deneklere çeşitli zihinsel bozukluklardan muzdarip insanların bir dizi portresinin gösterilmesini içeriyordu. Ardından, deneklerin en çekici ve en iğrenç iki fotoğrafını seçmesi istenmişti. Böylece Szondi, deneklerin yaptıkları seçimlere göre kişiliklerinde memnun oldukları ve olmadıkalrı yönleri analiz etti. 

Aşağıda göreceğiniz test 8 fotoğraftan oluşuyor ve 48 fotoğraftan oluşan Szondi Testi'nin bir kısmını temsil ediyor. 

Bilimsel olarak geçerli ve güvenilir bir Kişilik Testi uygulamak için TIKLA!

 1. Aşağıda gördüğünüz kişilerden hangisi sizi en çok korkuturdu? Bunlardan hangisiyle ıssız bir yerde karşılaşmak daha korkutucu olurdu?

Bastırılmış Duygularınızı Tek Soruyla Ortaya Çıkaran Szondi Testi

Oluşturma tarihi
 1. Test sonucu

  1. Sadist

  Yaşamınızın ilk yıllarında ebeveynleriniz veya öğretmenleriniz gibi otorite figürleri tarafından bastırılmışsınız. Bu nedenle başkaları üzerinde otorite kurma, onları domine etme duygunuzu bastırıyorsunuz. Pasif, dost canlısı ve insanları mutlu etmeyi seven bir yapınız var. Bu nedenlerle; birileri sizi domine etmek istediğinde savunmacı ve pasif agresif davranıyorsunuz. Bu sizin o kişileri dolaylı olarak cezalandırma yönteminiz. Ama kişiliğinizin derinlerinde bir yerlerde, diğer insanların fiziksel veya duygusal olarak acı çektiğini görmek sizi mutlu ediyor. Bu duygularınız bilinçli olarak ortaya çıktığında ise ustalıkla bastırıyorsunuz. 

  Bastırılan özellik: Başkalarını domine etme arzusu 

  Bastırma yöntemi: Barışçıl ve zararsız bir kişilik oluşturmaya çalışmak. 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: İstemediği bir şey yapmaya zorlandığında bariyerler yaratmak. İşe geç kalmak, çeşitli bahaneler üretmek ve pasif agresif davranarak otoriteye karşı gelmek.

  Sonucu Paylaş
 2. Test sonucu

  2. Epileptik

  Beyin hasarı gibi bazı nörolojik hastalıklar söz konusu olduğunda, dürtüsellik, sinirlilik ve öfke patlamaları şikayetleri yaygındır. Eğer bu şişman ve yuvarlak kafalı kişi sizin tiksinmenize ve korkmanıza neden olduysa, siz de öfke sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle muhtemelen duygusuz bir maske takıyor ve içinizde patlayan öfkeyi dışarı yansıtmamak için elinizden geleni yapıyorsunuz.

  Arkadaşça ve uzlaşmacı davranıyorsunuz ancak kesinlikle yansıtmadığınız öfkeniz patlamalar şeklinde ortaya çıkıyor ve bu karşınızdaki insan için son derece şaşırtıcı oluyor.

  Genellikle uysal, arkadaş canlısı ve duygularını kontrol edebilen biri görünümündesiniz. Duygularınızda kararlısınız ve insanlara, fikirlere ve nesnelere kolayca bağlanabilirsiniz.

  Bastırılan özellik: Dürtüsellik ve öfke

  Bastırma yöntemi: Duygusal olarak stabil ve arkadaş canlısı görünmek.

  Bilinçdışı arzuların görünümü: Stres altındayken veya provoke edildiğinde nadiren yaşanan öfke patlamaları.

  Sonucu Paylaş
 3. Test sonucu

  3. Katatonik

  Muhtemelen çok aktif bir zihni olan entellektüel bir insansınız. Gayet iyi, değil mi? Ama elbette bunun da bir bedeli var: 

  Basmakalıp davranışlar sergileme eğilimindesiniz ve yenilikleri, değişiklikleri sevmiyorsunuz. Yeni durumlara uyum sağlamak istemeyen, çekingen ve özgün bir insansınız. En büyük korkunuz kendi kontrolünüzü kaybetmeniz. Davranış örüntüsünden asla sapmayan, biraz katı, genellikle savunmacı ve kuralcı bir insansınız. Kendinizin ve diğerlerinin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını fark etmek sizin için biraz zor; çoğunlukla kayıp ve diğer insanlardan kopuk hissediyorsunuz. 

  Bastırılan özellik: Zihinsel hiperaktivite 

  Bastırma yöntemi: Davranış örüntüleri oluşturmak 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: Çoğunlukla savunmacı yaklaşmak ve kendi kurallarında ısrarcı olmak

  Sonucu Paylaş
 4. Test sonucu

  4. Şizofrenik

  Eğer bu kadını seçtiyseniz, muhtemelen insanlarla iletişim kurmakta ve onların duygularını anlamakta zorluk yaşıyorsunuz. Başkalarıyla iletişim kurmak sizin için zorlu bir süreç; hatta bazen kendinizle iletişim kurmak bile. Derinliği olmayan, yüzeysel ilişkiler kurmak sizin tarzınız. Bunlara rağmen, sosyalsiniz. Ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirmekten hoşlanıyor; böylece yalnız ve izole halinizi maskeliyorsunuz. 

  Bastırılan özellik: Duygu eksikliği 

  Bastırma yöntemi: Sosyal biri olmak, çok sayıda insanla iletişim kurmak 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: İzole duyguları hakkında konuşmamak, derinliği olmayan duygularını gizlemek

  Sonucu Paylaş
 5. Test sonucu

  5. Histerik

  Histerik insanların belirgin kişilik özellikleri yüzeysel ve dengesiz duyguları olması, narsisizm ve teşhirciliktir. Sizi en çok korkutan kişi olarak bu kadını seçtiyseniz başkalarının dikkatini çekmek ve onayını almak ile ilgili doyumsuz arzularınız olabilir. 

  Çocukken aileniz ve arkadaşlarınız gösteriş yapmamanız konusunda sizi uyardı; fakat insanların dikkatini çekmeye bayılıryorsunuz. Detaylara önem veren bir kişiliğiniz var. Bununla ilgili çabanızın en önemli göstergesi, dış görünümünüze fazla özen göstermeniz. Bu sizin bilinçdışı gösterişçi tarafınız olabilir; mütevazi ve alçak gönüllü biri iken mükemmel görünmek istiyorsunuz. 

  Bastırılan özellik: Dikkat çekme ve onaylanma arzusu

  Bastırma yöntemi: Mütevazi davranmak 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: Nadir rastlanan meslekler ve hobiler seçmek. Zarif ve özenli görünmek, buna uygun şekilde giyinmek için fazladan çaba göstermek.

  Sonucu Paylaş
 6. Test sonucu

  6. Depresif

  Dışarıdan bakılınca mutlu ve konuşkansın; sanki dünya ile aranda hiçbir sorun yok gibi. Elbette buraya bir 'ama' gelecek. Ama, değersizlik ve suçluluk duygularınla baş etmeye çabalıyorsun. Bunu duygularından uzaklaşabilmek için mesleğine ve diğer insanlara odaklanmaya çalışıyorsun. İyi işler çıkarmak, iyi ilişkiler kurmak bu duygulardan kurtulma yöntemin. 

  Bastırılan özellik: Değersizlik ve suçluluk duyguları 

  Bastırma yöntemi: Çalışmak ve sosyal ilişkiler kurmak 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: Psikolog gibi davranmak, diğer insanların sorunlarına çözümler bulmaya çalışmak.

  Sonucu Paylaş
 7. Test sonucu

  7. Manik

  Genellikle mantıklı, olgun ve dengeli biri olarak görünürsünüz. İnsanların aşırılıkları, gürültülü olması, uçarı davranmaları sizi kaygılandırır. Çünkü... İçinizde bastırmaya çalıştığınız manik duyguların provoke olmasını istemezsiniz. Maninin bazı tanı özellikleri dışa dönüklük, kendini büyük görme, aşırılık ve para kaybıdır. Bu fotoğraf size korkunç geliyorsa muhtemelen içinizde güçlükle bastırdığınız manik bir heyecan olduğu anlamına gelir. Muhtemelen aileniz ve öğretmenleriniz sizi sakin olmanız konusunda hep uyardı. 

  Bastırılan özellik: Dürtüsellik ve yüksek enerji 

  Bastırma yöntemi: Mantıklı ve kontrollü olmak 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: Kolayca ayartılabileceği yerlerden kaçınmak; kumarhaneler gibi.

  Sonucu Paylaş
 8. Test sonucu

  8. Disosiyatif Kişilik Bozukluğu

  Çocukken muhtemelen sosyal çevrenizin zorbalıklarına maruz kaldınız ve travmatik deneyimleriniz oldu. Bu travmalar sizi baskın bir cinsel kimliğe itmiş olabilir; maço bir adam veya oldukça feminen bir kadın olmak gibi. Muhtemelen diğer insanalrı 'adam gibi' veya 'kadın gibi' davranmamakla itham ediyor, cinsel kimliğe fazla önem veriyorsunuz. 

  Bastırılan özellik: Partnerinin kendisine ilgi duymayacağı düşünceleri 

  Bastırma yöntemi: Oldukça erkeksi veya kadınsı davranmak 

  Bilinçdışı arzuların görünümü: Erkek veya kadın karakteristiğine uygun davranmak için gerçek kişiliğinden vazgeçmek

  Sonucu Paylaş

Like it? Share with your friends!

80
80 shares, 80 points
Format Seç
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi Yarışması
Doğru ve yanlış cevapları olan bilgi soruları
Anket
Genel eğilimleri belirlemek için oylama
Haber
Görsellerle ve alıntılarla zenginleştirilmiş metin
Liste
Klasik Listeleme
Gerisayım
Klasik Gerisayım
Open List
Kendi içeriğini ekle ve en iyi içerik için oylama yap
Sıralı Liste
En iyi liste seçeneği için oylama yap
Meme
Kendi fotoğrafını yükle ve üzerine yazılar ekle
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Alıntıları
Ses dosyası
Soundcloud veya Mixcloud Alıntıları
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF format