“Bu Neymiş Ya!” Diyeceğiniz Beyin Yakan 15 Film Önerisi

Atıştırmalıklar hazırsa başlayalım :)


60
10 shares, 60 points
 1. 15 Synchronicty (2015)


  IMDb: 5.5

  Synchronicity, Jacob Gentry tarafından yazılmış, yönetilmiş ve düzenlenmiş bir 2015 Amerikan bilim kurgu filmidir. Filmde Chad McKnight, Brianne Davis, AJ Bowen gibi isimler yer alıyor. Bana sorarsanız IMDb puanını bir kenara bırakıp, çok sürükleyici bir hikayesi olan bu filme bir şans verin derim.

 2. 14 23 Numara / The Number 23 (2007)

  source.gif

  IMDb: 6.4

  Joel Schumacher'ın yönetmenliğini üstlendiği, dram ve gerilim filminin başrollerinde; Jim Carrey, Virginia Madsen, ve Danny Huston gibi isimler yer yer alıyor. Özellikle komedi filmlerinden tanıdığımız Jim Carrey, filmde kilit noktada olan oldukça zor bir karakteri ustalıkla canlandırıyor ve film boyunda onun Jim Carrey olduğu aklınıza bile gelmiyor. Filmin hikayesi son derece sürükleyici ve süprizlerle dolu.

 3. 13 Coherence / Paralel Evren (2013)


  IMDb: 7.2

  ABD yapımı bilimkurgu ve gerilim filmidir. İsminden de anlaşılacağı gibi bir paralel evren vakasını konu alan filmi çok büyük bir dikkatle izlemenizi öneririm. Filmde kaçırdığınız her ufak ayrıntı hikayeyi anlamanızı zorlaştıracaktır.

 4. 12 Predestination / Zamanın Ötesinde (2014)


  IMDb: 7.5

  Predestination, 2014 Avustralya yapımı bilimkurgu filmidir. Konu beyin yakmaksa, bana göre bu listedeki en beyin yakan film kesinlikle budur. Kendinize "Bu ben miyim?" diye soruyorsanız sakın yalnız olduğunuzu düşünmeyin. Predestination, tam anlamıyla bir benlik karmaşası ve anlam arayışı hikayesi fakat insanın etki alanı dışında olan şeylerde var, buna kader diyebilir miyiz ? Bu ve bunun gibi bir çok kavramı sorgulayacağınız efsane filmlerden biri.

 5. 11 Yaşam Şifresi / Source Code (2011)


  IMDb: 7.5

  Duncan Jones'un yönettiği aksiyon, bilimkurgu ve gizem oluşan etkileyici bir filmdir. Bu sürükleyici hikayede, Michelle Monaghan, Vera Farmiga ve Jeffrey Wrigh gibi ünlü isimler yer alıyor. Filmi izlerken çözülmesi zor bir bulmacanın parçalarını birleştiriyormuş gibi hissedebilirsiniz.

 6. 10 Butterfly Effect / Kelebek Etkisi (2004)


  IMDb: 7.6

  Kelebek Etkisi, başrollerinde Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz gibi isimlerin yer aldığı bilimkurgu ve gerilim türünün bir harmanlanmış bir versiyonudur. Geçmiş ve gelecek arasında, paralel evrenler içerisinde geçen bu güzel yapım en iyi beyin yakan filmler listesinde olmazsa olmaz.

 7. 9 Oyun / The Game (1997)


  IMDb: 7.8

  David Fincher'dan ters köşerle dolu bir gizem filmi. Filmde Michael Douglas, Deborah Kara Unger, Sean Penn gibi yıldızlar yer alıyor. İzlemeden önce lütfen etkisinden uzunca bir süre çıkamama ve çevrenize tavsiye ederken fazla ısrarcı olma durumunu  göze aldığınıza emin olun 🙂

 8. 8 Edge of Tomorrow / Yarının Sınırında (2014)


  IMDb: 7.9

  Yarının Sınırında, 2014 Amerika yapımı bilimkurgu ve aksiyon filmidir. Filmin başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt paylaşmaktadır. Doug Liman tarafından yönetilen Yarının Sınırında filmi, All You Need Is Kill adlı romanın sinemaya uyarlanmış halidir.


 9. 7 Truman Show (1998)


  IMDb: 8.1

  Truman Show, Peter Weir'ın yönettiği, dram ve fantastik türünde bir başyapıttır. Filmde Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi yıldız isimler yer almıştır. Başrol oyuncusu Jim Carrey'nin duyguları doruklarda yaşayarak izleyiciye karakteri büyük bir ustalıkla yansıtması, her izleyenin içinde kendini bulduğu bir film haline gelmesini sağlamıştır. Bu güne dek herkesin aklından bir defalığına da olsa mutlaka geçmiş bir soruyu konu alan film, gerçeklik yargılarına ağır bir darbe indiriyor.

 10. 6 Prestij (2006)


  IMDb: 8.5

  Yine Christopher Nolan'nın yönetmenliğinde akıllara zarar bir film. Prestij,  ABD ve Birleşik Krallık ortak yapımıdır. Film; Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi ünlü isimler ile gizemli bir bilimkurgu hikayesini aynı kadrajda birleştirmiş. Sihirin perde arkasını konu alan filmde bir illüzyon gösterisi izler gibi sık sık şaşıracak ve bilinçli yanılsamanızdan inanılmaz bir keyif alacaksınız.

 11. 5 The Sixth Sense / Altıncı His (1999)


  IMDb: 8.1

  IMDb internet sitesinde en iyi 250 film arasında olan psikolojik korku filmidir.          M. Night Shyamalan'ın yazıp yönettiği filmin başrolünde Bruce Willis ve Haley Joel Osment'ı görüyoruz. "I see dead people" repliğiyle hafızalara kazınan film, tam bir başyapıt.

 12. 4 Inception / Başlangıç (2010)


  IMDb: 8.8

  Başlangıç, Christopher Nolan'ın yazıp yönettiği ABD yapımı müthiş bir bilimkurgu filmidir. Filmin büyüsü kaçsın istemiyoruz ama gerçeklik algılarınız biraz sarsılabilir 🙂 Filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy, Ellen Page gibi daha niceleri boy gösteriyor ve film çok kısa bir sürede son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir.

 13. 3 Interstellar / Yıldızlararası (2014)


  IMDb: 8.8

  Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen, ABD yapımı filmidir. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Mackenzie Foy, Michael Cain, John Lithgow ve Casey Affleck gibi önemli oyuncuların yer aldığı Yıldızlararası, aldığı ödüllerle de başarısını taçlandırıyor.

 14. 2 Fight Club / Dövüş Kulübü (1999)


  IMDb: 8.8

  Aynı isimli romandan uyarlanan kült film, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. Yönetmen koltuğuna David Fincher'ın oturduğu filmde; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi efsane oyuncular yer alıyor.

 15. 1 Zindan Adası / Shutter Island (2010)


  IMDb: 8.1

  Başrolünde Leonardo DiCaprio'nun yer aldığı efsane bir Martin Scorsese filmidir. İzleyenlere her şeyi bir kez daha sorgulama ve gözden geçirme olanağı sunan film, hikayeyi büyük bir ustalıkla ekranın dışına taşırıyor. Gizem ve Gerilim türünde film severlerin beğeneceğine hiç şüphemiz yok.


Like it? Share with your friends!

60
10 shares, 60 points
Format Seç
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi Yarışması
Doğru ve yanlış cevapları olan bilgi soruları
Anket
Genel eğilimleri belirlemek için oylama
Haber
Görsellerle ve alıntılarla zenginleştirilmiş metin
Liste
Klasik Listeleme
Gerisayım
Klasik Gerisayım
Open List
Kendi içeriğini ekle ve en iyi içerik için oylama yap
Sıralı Liste
En iyi liste seçeneği için oylama yap
Meme
Kendi fotoğrafını yükle ve üzerine yazılar ekle
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Alıntıları
Ses dosyası
Soundcloud veya Mixcloud Alıntıları
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF format