Bugünden İtibaren Şehirler Arası Seyahate Kısıtlama

Bilim Kurulu'nun kararlaştırdığı koronavirüs önlemleri kapsamında bugün saat 17:00 itibariyle şehirler arası yolculuklara kısıtlama getirildi.


59

Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehirler arası yolculuklara kısıtlama getirileceğini duyurmuştu. Peki şehirler arası yolculuk yasak mı? Şehirler arası yolculuk izni nasıl alınır? Şehirler arası yolculuk özel araçla yapılabilir mi?

Öncelikle açıklanan bu seyahat kısıtlaması toplu taşımayla ilgili, özel araçları kapsamıyor. Alınan karar neticesinde otobüsle ve diğer toplu taşıma araçlarıyla şehirler arası yolculuk yapılması, Valilik iznine tabi olacak. Uygulama bugün saat 17:00 itibariyle başlayacak. Peki farklı bir şehirde çalışan, farklı bir şehre zorunlu olarak seyahat etmesi gerekenler ne yapacak?

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK İZNİ NASIL ALINIR?

Yapılan yeni düzenlemeye göre iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

Otobüs firmaları ise Seyahat İzin Kurulu tarafından verilen izinler kapsamında seferlerini planlayacak.

Yine bu uygulama kapsamında, otogarlarda sağlık kontrolü sağlanacak ve yolcular kontrolleri sağlandıktan sonra seyahat edebilecek.

İL GİRİŞLERİNDE KONTROL NOKTALARI OLUŞTURULACAK

Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

SADECE İL OTOGARLARI'NDA DURULACAK

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüs firmalarının servis hizmetleri yasaklanacak.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

59
Format Seç
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi Yarışması
Doğru ve yanlış cevapları olan bilgi soruları
Anket
Genel eğilimleri belirlemek için oylama
Haber
Görsellerle ve alıntılarla zenginleştirilmiş metin
Liste
Klasik Listeleme
Gerisayım
Klasik Gerisayım
Open List
Kendi içeriğini ekle ve en iyi içerik için oylama yap
Sıralı Liste
En iyi liste seçeneği için oylama yap
Meme
Kendi fotoğrafını yükle ve üzerine yazılar ekle
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Alıntıları
Ses dosyası
Soundcloud veya Mixcloud Alıntıları
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF format