Neymiş Bu? Koronavirüs Hastalığını Atlatan 22 Yaşındaki Genç

Hastalığının 12 günlük sürecinde yaşadıklarını anlatan Amy Shircel: Bu hastalığa yakalanmayı hiç istemezsiniz


71
31 shares, 71 points

Bugüne kadar Covid-19 hakkında duyduğumuz pek çok deneyim var. Mesela hastalığın yaşlılarda daha ağır seyrettiği bunlardan bir tanesi. Bir diğeri ise hastalığın temel belirtilerinden birinin kuru öksürük olduğu. Bu noktada sağlıklı ve genç olmasına rağmen oldukça zor günler geçiren 22 yaşındaki Amy Shircel'in anlattıklarına kulak kabartmak gerek. Shircel, sağlıklı, genç, her gün spor yapan biri olduğunu, ancak buna rağmen hastalığı oldukça zor atlattığını, bu hastalığın hafife alınmaması gerektiğini defalarca vurguluyor. İşte onun anlatımıyla hastalık süreci;

22 yaşındayım ve koronavirüs testim pozitif çıktı. Altta yatan başka hiçbir rahatsızlığım yoktu, son derece sağlıklıydım, nadiren alkol alırdım ve her gün egzersiz yapardım.

Bana kulak verin; bu oldukça zor bir hastalık. Tecrübelerimi dinlemenizi ve kendinizi korumanızı, evde kalmanızı ümit ediyorum.

İlk birkaç gün hafif belirtiler vardı. Baş edilebilir gibiydi. Biraz ateşim vardı, hafif öksürük, üşüme, baş ağrısı ve burun akıntısı ile mücadele ediyordum. Daha öncesinde Avrupa’ya seyahat ettiğim için, belirtilerin ortaya çıkmasından sonraki gün bana test yaptılar.

Üçüncü günden itibaren ters yüz olmaya başladım.

Sürekli olarak kusuyordum. Uyuyamıyordum, Yemek yiyemiyordum. Bu noktada hala test sonuçlarım çıkmamıştı. Hastalığın bendeki en etkili belirtisi kusma şeklindeydi.

Dördüncü gün, test sonucumun pozitif olduğunu öğrendim. Aynı gün nefes darlığı çekmeye başladım. Bu korkutucuydu, sanki akciğerleriniz daralmış gibi hissediyorsunuz ve bir türlü yeteri kadar nefes alamıyorsunuz. Halsizdim, ateşim 38.9 dereceye çıktı ve yükselmeye devam ediyordu.

Beşinci gün, her şey daha kötüye gidiyordu. Tüm hayatım boyunca kendimi hiç bu kadar hasta hissetmemiştim. Öleceğimden korkmaya başladım, çünkü bu hastalık insana bunu hissettiriyor.

Altıncı gün, son derece halsiz ve bitkindim, yürümekte dahi zorlanıyordum. Kusmak için banyoya emekleyerek gitmek zorunda kaldım. O kadar çok sıvı kaybettim ki acil durum merkezini (911) aradım, ambulans geldi ve beni alıp acil servise götürdüler. Sıvı yüklemesi yapılması ve mide bulantısını önleyici ilaçların verilmesi için bir gün orada yattım.

Yedinci günden on birinci güne, yeniden acil servise kaldırıldım. Hayatım boyunca bu kadar yorgun ve halsiz hissettiğim bir dönem olmamıştı. Ya tüm gün yatağımda titredim ya da kendimi bir ter gölünün içinde uyanmış halde buldum. 9 gün boyunca hiçbir şey yiyemedim. Tamamen çaresiz ve sefil bir haldeydim.

Şimdi belirtilerin ortaya çıkmasından bu yana 12 gün geçti. İştahım yerine geldi, ancak henüz hastalığın sonuna gelmiş gibi görünmüyorum. Hala bütün belirtiler yerli yerinde duruyor.

Genç olduğunuz için size bir şey olmayacağını düşünmeyin!

Koronavirüs teşhisi sizi insanlıktan çıkarıyor ve yalnızlaştırıyor, en kötü düşmanımın başına gelmesini dahi istemem. 20’li yaşlarınızda olduğunuz için kendinizi dokunulmaz hissetmeyin. Beni dinleyin ve evinizde kalın, sanki tüm hayatınız buna bağlıymış gibi.

Bazı arkadaşlarının ve takipçilerinin evde kalmayı, kendilerini karantinaya almayı sıkıcı bulduklarını belirten Amy şöyle konuşuyor: “Virüsün yayılmasının ve hastalığa yakalanmamanın en etkili yolu karantinada kalmak. Tek başınıza olsanız bile evinizde kalın, sıkılmak hasta olmaktan çok daha iyi bana inanın.”


Like it? Share with your friends!

71
31 shares, 71 points
Format Seç
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında bir şeyler ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi Yarışması
Doğru ve yanlış cevapları olan bilgi soruları
Anket
Genel eğilimleri belirlemek için oylama
Haber
Görsellerle ve alıntılarla zenginleştirilmiş metin
Liste
Klasik Listeleme
Gerisayım
Klasik Gerisayım
Open List
Kendi içeriğini ekle ve en iyi içerik için oylama yap
Sıralı Liste
En iyi liste seçeneği için oylama yap
Meme
Kendi fotoğrafını yükle ve üzerine yazılar ekle
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Alıntıları
Ses dosyası
Soundcloud veya Mixcloud Alıntıları
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF format